Na javnoj tribini Foruma bošnjačkih intelektualaca (FBI), održanoj u organizaciji Svjetskog bošnjačkog kongresa (SBK) razmatrano je pitanje mogućnosti bošnjačko-srpskog dijaloga koji bi vodio prevazilaženju sukoba i nesporazuma iz prošlosti.
Kako je kazao prof. dr. Muhamed Filipović, predsjednik Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti, taj dijalog je neophodan jer “moramo živjeti zajedno” uz zahtjev za ispunjavanje neophodnih preduvjeta za to i precizno definiranje tog procesa.
Akademik Filipović naglašava uvjete postojanja dijaloga u Bosni i Hercegovini.
“Mi trebamo ići u dijalog, ali u dijalog u kojemu je temeljni uvjet da se međusobno priznamo u onome što mi o sebi kažemo, istinu našeg identiteta koju izražavamo i svojom izjavom i svojim cjelokupnim duhovnim naporom, i svojom kulturnom historijom.”
Dijalog je nužan a ne potreban, a nužnost nadilazi po snazi svoje logike pojam mogućeg. Moguće je nešto što jeste i nije a nužno je ono što mora da bude. Mi moramo znati da je dijalog nužan. Srbi su imali deset puta veću silu pa nisu uspjeli da unište Bošnjake i Bosnu. Nije moguće uništiti jedan narod, pogotovo narod koji se sam odbranio, istakao je akademik Filipović.
Jedini put pomirenja zapravo je iskren i otvoren dijalog, jedan je od zaključaka na javnoj tribini FBI.
Iako je Međunarodni sud u Haagu presudio i sankcionirao 81 osobu za zločine počinjene na području Bosne i Hercegovine u posljednjem ratu, nije došlo do napretka u prihvatanju istine niti odgovornosti onih koji su činili ili onih u čije ime su zločini počinjeni. Bez toga, proces pomirenja, koji je našoj zemlji nužan, teško da je moguć.
Negiranje presude Radovanu Karadžiću ne pomaže prihvatanju istine i procesu pomirenja, te je potrebno raditi na razvijanju dijaloga između naroda u BiH.
“Taj dijalog mora da se razvija tako da bosanskim Srbima ukažemo da oni moraju u punom kapacitetu razmjeti šta su nama uradili i nikakav nedogovor nije opravdanje za ono što je urađeno bošnjačkom narodu a da ne govorim o kapacitetu tog stradanja i zločina koji je prevazišao mentalni kolektivni um bošnjačkog naroda da je moguće da nakon onakvog bratstva i jedinstva Bošnjake stigne to od većine pripadnika tada bosanskih Srba, jer je iza Karadžića stajala većina bosanskih Srba”, kazao je predsjednik Foruma prof. dr. Suad Kurtćehajić.
Na skupu se spomenute i stvari koje otežavaju bošnjačko – srpski dijalog kao što je konstantno miješanje Srbije u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine, ali i negiranje identiteta i čitavog seta prava Bošnjaka u entitetu Republika Srpska
“Srpska politika i danas govori da je ovaj internacionalni sud politički, ne želi da prihvati realnost i tu mi imamo problem”, kaže prof. dr. Suad Kurtćehajić, predsjednik Foruma bošnjačkih intelektualaca.
Iz Bošnjačkog foruma intelektualaca naglašavaju da je politički lider i idejni tvorac RS-a, Radovan Karadžić, osuđeni zločinac i da nije normalno da Republika Srpska, kao njegovo djelo, nastavi postojati. Savjetuju – najbolje rješenje je Sud Evropske unije u Luxemburgu. Pomirenje u Bosni i Hercegovini je, uz prihvatanje odgovornosti i istine, nužno i moguće. Tvrde, navodeći primjer Njemačke i Francuske, koje su kao neprijatelji iz Drugog svjetskog rata, samo šest godina po okončanju sukoba, napravile Evropsku zajednicu za ugalj I čelik koja je ‘92. prerasla u Evropsku uniju.
(Agencije/SBK)