Nakon šestomjesečnog boravka u domovini Bosni i Hercegovini i stažiranja u Svjetskom bošnjačkom kongresu, studentica Majda Rustemagić iz Holandije, uputila je pismo zahvalnosti čelnim ljudim Kongresa na gostoprimstvu i podršci tokom stažiranja.
Pismo prenosimo u cjelosti:
Esselamu alejkum,
Poštovani i uvaženi predsjedniče Svjetskog bošnjačkog kongresa dr. Mustafa Cerić i predsjedniče Skupštine Svjetskog bošnjačkog kongresa Muftija Muamer ef. Zukorlić,
Zahvaljujem se Uzvišenom Allahu dž.š. što mi je omogućio da završim svoj staž u Svjetskom bošnjačkom kongresu. Također zahvaljujem svima onima koji su mi u ovom periodu ukazali povjerenje i pružili podršku.
U okviru mog studija “Informacije i Medije” planiran je staž u trajanju od šest mjeseci. Razmišljala sam gdje bi bilo interesantno da obavim staž u pogledu stjecanja novih iskustava i tako sam došla na ideju da bi bilo najbolje u mojoj zemlji Bosni. Moju paznju je privukla organizacija Svjetski bošnjački kongres koja zastupa interese bošnjačkog naroda.
Za vrijeme boravka u Holandiji imala sam priliku upoznati mnoge narode i ljude različitih nacionalnosti te njihovu kulturu i običaje. Kroz ta poznastva stekla sam puno saznanja i veliko iskustvo. Grad Amsterdam, u kojem živim i studiram, broji 178 različitih nacionalnosti. Za mene je to veliko bogatstvo i ljepota a kroz to se posebno iskazuje i uviđa Allahova dž.š. moć i Njegova ljepota stvaranja različitosti.
Bošnjaci kao i svaki drugi narod koji živi izvan svoje domovine ima potrebu da kroz organizacije ili institucije bude povezan sa svojom matičnom državom i svojim narodom. Bosna i Hercegovina kao država u zadnjih 20. godina nije ponudila konkretan program povezivanja Dijaspore sa Bosnom i Hercegovinom. Na sreću postoji Islamska zajednica Bošnjaka u Holandiji koja okuplja Bošnjake muslimane u džematima. Na osnovu ovoga očigledno je da je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini pokazala interesovanje za svoj narod i vjernike što je od velikog značaja. Islamska zajednica je pružila u svom domenu ono što je i njen cilj. S druge strane Bošnjaci imaju potrebu da im država ponudi takve institucije i organe vlasti kroz koje će oni biti povezani i djelovati. Ono što je vlast u Bosni i Hercegovini uspjela jeste da napravi razliku između Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i Bošnjaka u Dijaspori. Po svim navedenim činjenicama neophodno je da Svjetski bošnjački kongres kao institucija kroz svoj program koji je jasno definirala kroz Osnivačku deklaraciju realizira svoje postavljene ciljeve ako Bog da.
Kroz staž ostvarila mi se želja da više upoznam svoj narod i organizaciju koja se zalaže za prava i interese Bošnjaka. Od samog početka mog rada u Svjetkom bošnjačkom kongresu prihvaćena sam jako dobro i srdačno. Ljudi sa kojim sam sarađivala ukazali su mi povjerenje a time i mogućnost samostalnog djelovanja. Također jedna veoma važna činjenica jeste da Svjetski bošnjački kongres ima savremen način pristupa radu i ljudima. Ovim želim reći da organizacija prepoznaje i podržava kvalitet svakog pojedinca i omogućava mu da iskaže svoj kvalitet kroz pojednačni i zajednički rad. Želim istaći i da svaki Bošnjak ima slobodu da svoju konkretnu i dobronamjernu ideju realizira kroz određeni projekat. Evidentno je da svaki Bošnjak može aktivno učestvovati i djelovati u cilju afirmacije bošnjačke kulture i tradicije. Izuzetno mi je drago što Svjetski bošnjački kongres vrednuje znanje a time će organizacija uvijek ići ka napretku i stvarati jednu zdravu atmosferu.
Veoma je važno da imamo ljude od znanja, iskustva i pravednosti koji vode ovu organizaciju, a s punim pravom mogu reći da se upravo sada na čelu ove organizacije nalaze takvi ljudi, koji su i postavili čvrste temelje ove značajne bošnjačke organizacije.
Moje direktne saradnice sa kojim sam svakodnevno radila, Almedina Zukorlić i Mevlida Rovčanin, također su me od samog početka nesebično prihvatile. Razmjenjivale smo uzajamno iskustva i znanje tako da smo na profesionalan način završavali zadatke koji su u tom momentu bili aktuelni. Pored toga uspostavili smo i prijateljske kontakte koje ćemo u budućnosti održavati i njegovati ako Bog da.
Svjetski bošnjački kongres će me uvijek asocirati na znanje, slobodu mišljenja-govora i nacionalnog opredjeljenja, kvalitet, pravdu, ujedinjenje Bošnjaka širom svijeta i zastupanje prava i interesa bošnjačkog naroda. Iz tog razloga bit ću uvijek, ako Bog da, motivirana da dam svoj doprinos u radu Svjetskog bošnjačkog kongresa. Bez obzira na sve poteškoće na koje nailazi Svjetski bošnjački kongres i obaveze u okviru ove organizacije iskreno se nadam da će istrajati u svome radu, a posebno želim da istraje u ostvarivanju čvrste veze između Bosne i Hercegovine (matice svih Bošnjaka) i Dijaspore.
Mahsus selam i svako dobro.
Majda Rustemagić